Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Hialuronska kislina

Že nekaj časa hialuronsko kislino najdemo v skoraj vsakem izdelku, ki ga primemo v roke, po drugi strani pa gre za verjetno eno najpogosteje narobe izgovorjenih sestavin.

Hialuronska

Hialuronska kislina v negi kože

Se morda še kdo spomni obdobja, ko je hialuronska kislina našla svojo pot v kozmetične izdelke in se je povsod govorilo samo o njej? Opažam, da ima kar nekaj uporabnikov občutek, da jo mora uporabljati, ker baje dobro vlaži, zato sem želela v nekaj besedah predstaviti, kako deluje - tako boste lažje razumeli, zakaj je pomemben tudi način nanosa, ne samo, da jo nanesemo :)

Sprva sem imela nekaj zadržkov, ker se sestavina imenuje kislina, saj s kislinami v kozmetiki običajno označujemo eksfoliante - tiste snovi, ki spodbujajo odstranjevanje odmrlih celic s kože, hialuronska kislina pa ne sodi v to kategorijo. Hialuronska kislina v kozmetičnih izdelkih sodi med humektante - vlažilne sestavine. Ime kislina dobi zaradi nizke pH vrednosti, se pravi je njena osnovna pH vrednost bolj kisla kot alkalna. Hialuronska kislina v svoji osnovi pa je sladkor - saharid oziroma glikozaminoglikan, ki ga najdemo tudi v svojem telesu, saj predstavlja kar velik del kože, oči in sklepov, se pravi mehkih tkiv. Seveda na kožo nanesena ali zaužita hialuronska kislina še zdaleč ne deluje na kožo ali sklepe tako, kot hialuronska kislina, ki jo telo ustvari samo, vseeno pa je kot molekula hialuronska kislina fenomenalna zato, ker lahko nase veže in v sebi zadrži ogromno količino vode - morda si bo lažje predstavljati, če rečem, da je kot molekula hialuronska kislina drobna mravljica, ki nosi 1000-kratnik svoje teže piškotka, ki vam je padel z mize. 

Priporočamo:

V naši koži, tako za vlaženje kot za obnovo, predstavlja hialuronska kislina bistven in nepogrešljiv sestavni del prav zaradi te svoje neverjetne moči, vsekakor pa v negi kože ni edini saharid, ki se ga poslužujemo. Kot sestavina je hialuronska kislina dovolj stabilna, da jo lahko proizvajalci kombinirajo z drugimi sestavinami, kar pa nam daje širok izbor izdelkov s hialuronsko kislino. S stališča nekoga, ki ima kljub štirim desetletjem še vedno mastno kožo, ta saharidek cenim zato, ker ni masten - je na vodni osnovi in v sebi nosi vodo, zato kožo vlaži, je pa ne obremenjuje in ne masti. Neproblematična je tudi s stališča starosti uporabnikov, saj lahko koristi tako najstnikom kot starostnikom, če jo znamo pravilno uporabljati. 

Tukaj se bom navezala nazaj na mravljico - posamezna molekula hialuronske kisline je prej magnetek kot mravljica - saj nase veže, se pravi privlači in kot magnet išče vodo. Če hialuronsko kislino nanesete na suho kožo, se zna zgoditi, da bo kožo zategnilo od neudobja, saj bo molekula hialuronske kisline potegnila vodo nase kar iz kože. In ker to ni naš namen, izdelke s hialuronsko kislino nanašamo na vlažno kožo - sploh vodene serume, ki nimajo tako imenovanih okluzivov (mastnih delcev, ki preprečijo uhajanje vode iz kože). Koža je ravno prav vlažna za hialuronsko kislino takoj po umivanju, ko samo potapkate, uporabite pa lahko tudi kak tonik in narahlo popršite, nato pa nanesete hialuronsko kislino. Tega strahu pri kremah načeloma nimamo, saj večina vsebuje omenjene mastne delce, da voda ne more uhajati, pa vseeno ne bo prav nič škodilo, če tudi pred kremico kožo malce popršite :) 

Hialuronska kislina v kremi

Na tem mestu bi vam rada približala samo še kozmetično izrazoslovje, ki se ga poslužujemo v marketingu :) Ko govorimo o hialuronski kislini, govorimo o specifični sestavini, ne govorimo pa prav veliko o velikosti posamezne molekule. Prav velikost molekul hialuronske kisline pa je bistvenega pomena za doseganje različnih ciljev kozmetičnega izdelka:

  • Majhna, nano ali mikro-molekula hialuronske kisline nosi manj vode, vendar zaradi svoje majhnosti prodre globlje v kožo. To pomeni, da dostavi koži manj vode, vendar globlje.
  • Večja molekula pa sicer nosi več vode, vendar je večja verjetnost, da bo molekula skupaj z vodo obtičala na površini kože, pa ni s tem nič narobe - tudi površina kože potrebuje vlaženje in z "vodo" na površini je bistveno, bistveno manjša verjetnost, da se bo koža izsuševala.
  • Dober kozmetični izdelek s hialuronsko kislino ima lahko kombinacijo različnih velikosti hialuronske kisline, ki opravijo različne naloge - vlažijo globlje v koži in zadržujejo vodo na koži, potem pa je še tretja možnost, ki jo tudi vedno večkrat srečamo:
  • Lahko pa je hialuronska kislina v izdelku v obliki matrice - mrežice, ki prekrije površino kože in tako kozmetično zgladi površino, zmanjša opaznost gubic in drugih nepravilnosti, zato to obliko obožujemo predvsem v podlagah za ličenje, pa tudi v pudrih jo lahko že najdemo. 

Pri izdelkih s hialuronsko kislino je po mojem pomembnejša celotna formulacija kot dejanska koncentracija hialuronske kisline, saj se zna kaj hitro zgoditi, da visoka koncentracija hialuronske kisline kožo zategne in je občutek vse prej kot prijeten, medtem ko že nizke koncentracije lahko kožo čudovito navlažijo. 

No, za zaključek imam za vas samo še en nasvet: če uporabljate serum s hialuronsko kislino, ga vsekakor nanesite na vlažno kožo, čez pa nanesite še nekaj, kar bo preprečevalo uhajanje vode - se pravi nekaj z mastnimi delci (okluzivi). Meni oziroma moji mastni koži velikokrat zjutraj zadostuje že UV zaščita čez serum, zvečer pa tako ali tako obožujem bogatejše, hranilne kremice :) 

V naši ponudbi najdete praktično že vse vrste izdelkov s hialuronsko kislino, od gela za umivanje obraza do tonika, od seruma do kremice, zato se da sestaviti prijetno vlažilno nego ne glede na to, kaj uporabljate zraven. 

Priporočamo:

Delite prebrano objavo:



 

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar