Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom.
Pri domači negi je seveda izbira možnosti za boj proti aknam omejena. Pod skupnim nazivom akne se skriva kar nekaj različnih tipov težav, ki jih imamo lahko na koži. Acne vulgaris je medicinski naziv za navadne akne oziroma ogrce, mozolje in druge nečistoče na koži. Blage do zmerne oblike aken lahko rešujemo z izdelki v prosti prodaji, v hujšem primeru pa toplo priporočam obisk dermatologa. Tematika aken je sicer kompleksna, ampak sem se potrudila, da sem na enem mestu združila tiste informacije, za katere verjamem, da vam bodo v pomoč. Spodaj sem opisala tipe aken, fotografije pa vas lepo prosim, če poiščete v predstavitvi (slikovna grafika na puščici) TUKAJ. Spodaj pa sem naštela tudi razloge za njihov nastanek, saj bi rada, da veste, kako kompleksen problem akne dejansko so in zakaj jih je tako težko zdraviti na pamet.
Komedon (osnovna aknasta lezija) je lasni folikel (mešiček - vrečica, v kateri raste dlačica), ki se zaradi sebuma, odmrlih celic in drugih nečistoč zamaši. Komedoni se lahko razvijejo v mozolje ali ogrce.
OGRCI: Ogrci so komedoni, ki so odprti na ven, folikli, polni odmrlih celic in odvečnega sebuma. Temne glavice ne povzroča umazanija, ampak izpostavljenost zraku in drugačno odsevanje svetlobe v primerjavi z ostalimi predeli kože. Reševanja ogrcev se najprej lotimo doma - salicilna kislina, glinena maska, primerno (a nežno) dvojno čiščenje in vlaženje vam bodo najbolj v pomoč.
MOZOLJI: Zaprte komedone z belo glavico največkrat označimo kot mozolje, so pa kot ogrci, le zaprti - folikli, polni odmrlih celic in odvečnega sebuma. Ker so enakega izvora kot ogrci, jih večinoma rešujemo z enakimi učinkovinami in izdelki: salicilna kislina, glinena maska, dvojno čiščenje, vlaženje.
PAPULE: Papule so vneti komedoni, ki se kažejo kot majhne rdeče ali rožnate pikice na koži. Ta tip aken je lahko občutljiv na dotik, stiskanje pa povzroči še večje vnetje in brazgotine. Večje število papul že štejemo med zmerne do hude akne.
PUSTULE: Tudi pustule so vneti komedoni, ki pa so podobni mozoljem, le da je okoli njih rdeč obroček. Pri tej vrsti vnetij lahko pokanje in stiskanje povzroči ne samo brazgotine, tudi temne madeže, ki jih je zelo težko odpraviti.
NODULI: Nodul je majhna okrogla tvorba, na koži to pomeni vneto bulico, ki je na dotik čvrsta in običajno boleča. Nodule naj rešuje dermatolog, saj lahko domače stiskanje in prebadanje povzroča hude brazgotine.
CISTE: Ciste so velike lezije, polne kombinacije belih krvničk in bakterij, nekateri temu rečejo gnojna vsebina. Cist se sami ne lotevamo, za reševanje je obvezno posvetovanje z dermatologom, saj sodijo pod hujše oblike aken.
BLAGE AKNE: Če je na obrazu: - manj kot 20 mozoljev ali ogrcev, - manj kot 15 vnetih mozoljčkov, - manj kot 30 lezij vse skupaj se smatra, da imate blage akne in boste s pravilno nego v 8 do 12 tednih lahko opazili bistveno izboljšanje z izdelki v prosti prodaji.
ZMERNE AKNE: Če je na obrazu - 20 do 100 mozoljev in ogrcev, - 15 do 50 vnetij ali - 30 do 125 lezij vse skupaj, se smatra, da imate zmerne akne. Reševanje doma lahko traja dlje kot 12 tednov, je pa v tej kategoriji pogosto najprej slabše, šele nato se prične izboljševati, zato se reševanja lotite z veliko mero potrpežljivosti.
HUDE AKNE: Že pri zmernih aknah je v nekaterih primerih bolje, da se oglasite pri dermatologu, hujših oblik nodulocističnih aken pa se doma sploh ne lotevajte - oglasite se pri dermatologu! Gre za primere večih vnetih cist in nodulov, ki ob domačih reševanjih pustijo hude brazgotine.
AKNE KONGLOBATA: Najhujša oblika aken in veliko pogostejša pri moških kot pri ženskah, lahko so celo posledica jemanja steroidov ali testosterona. Gre za večjo količino vnetih nodulov, ki so pod kožo povezani z drugimi noduli, pojavljajo pa se na vratu, dekolteju, rokah in zadnjici. Obisk dermatologa je obvezen.
Zakaj imajo nekateri akne, drugi pa ne, bo morda bolj jasno, če pregledamo glavne razloge za nastanek aken. Odgovor je vse prej kot enoznačen, predvsem pa se ne pustite prepričati, da je krivo pomanjkanje higiene oziroma da vam lahko pomaga le grob piling s trdimi delci. Nekdo lahko dela s kozmetičnega, negovalnega stališča vse prav, pa bo vseeno dobil akne. Spet drugi lahko vse počne narobe, pa jih ne bo imel. Koža je kompleksen organ, tako pa so kompleksni tudi vzroki za nastajanje aken. In prav zato, ker se pojavljajo zaradi različnih vzrokov in različnih kombinacij vzrokov, jih ni tako lahko zdraviti, kot bi si želeli. Čarobna paličica v obliki "ene kreme in enega tonika" običajno ne pomaga skoraj nič. Poglejmo podrobno, kaj vse lahko vpliva na razvoj aken pri odraslih in mladostnikih - videli boste, kako tesno so tudi vzroki med seboj povezani.
HORMONI: Daleč največji vpliv na nastajanje aknastih vnetij imajo hormoni, ki pa so spet odvisni in povezani z drugimi procesi v telesu. Hormoni pospešijo nastajanje sebuma na koži, tako se folikli hitreje in bolj zamašijo, nato nastanejo aknasta vnetja. To je tudi razlog, da ogromno aken najdemo med najstniki, ki jim hormoni pač divjajo sem in tja. Njihova koža proizvaja ogromno sebuma (čeprav je lahko na občutek tudi suha), ki se nabira v foliklih, nanj se lepijo odmrle celice in komedoni so neizbežni. Po drugi strani pa se vedno več hormonskih motenj pojavlja pri odraslih, zato zaznavamo tudi velik porast aken med odraslimi. Tisti, ki delamo s kožo, že dolgo ne smatramo aken kot najstniški problem. Zakaj zadnja desetletja prihaja do takih hormonskih neravnovesij, da ima toliko odraslih akne, bi bilo za raziskati, se mi pa zdi, da bi znala imeti kombinacija prehrane in življenjskega stila kakšno vezo tudi s tem.
Velik vpliv na hormone in s tem tudi na akne imajo tudi kontracepcijska sredstva. Nekaterim se ob začetku jemanja kontracepcijskih tablet začnejo pojavljati akne, še več odraslih žensk pa jih zazna, ko s KT prenehajo. Iz izkušenj povem, da lahko traja tudi več let, preden se koža vrne v svoje prvotno stanje oziroma preden se hormoni pomirijo do te mere, da se na obrazu nehajo delati različne vrste aken. Žal magične rešitve niti za to ni, se pa večini na srečo situacija vseeno umiri.
Če hormoni vplivajo na akne in če vemo, da se ob vsakem menstrualnem ciklu največ dogaja prav na hormonskem področju, je jasno, da lahko menstruacija vpliva na mozolje - čisto nič čudnega, nič nenavadnega ni, da se par dni prej pojavi nekaj nečistoč, lahko vaše običajne mozoljčke spremeni v globlje, podkožne mozolje, pore so lahko še bolj opazne in še bolj zamašene. V tem primeru imej doma hitro pomoč v stilu obližev za mozolje in kakšne salicilne kisline za reševanje tam in takrat.
GENETIKA: Že pri porah sem omenila, da raziskave kažejo povezavo med tipom kože in genetiko - če so bili starši nagnjeni k mešani in mastni koži, je večja verjetnost, da bodo imeli tudi otroci tak tip kože. Ni sicer nujno, da če je imel starejši bratec akne, bo imela tudi mlajša sestrica pubertetniške akne, verjetnost je pa vseeno večja. Če se malo pogovorite s svojimi starši, vam zna biti hitro jasno, po kom ste podedovali kožo. Na genetiko ne moremo vplivati, ampak vsaj veste, pri čem ste.
PREHRANA: Poznate koga, ki je svoje hormonsko neravnovesje rešil s prehrano oziroma spremembo le te? No, tudi preko hormonov vpliva prehrana na kožo, še dodatno pa nekateri povezujejo prehrano z visokim glikemičnim indeksom (procesirana, sladkorjev polna hrana) z nastajanjem aken. Akne lahko opozarjajo na intoleranco na določena živila, med katerimi prednjačijo mlečni izdelki, živila, polna sladkorjev, in določeni tipi mesnih živil (zelo klasična pri tem je svinjina). Ko dobiš kak mozolj, poskusi po spominu pobrskati, če ste v dnevu ali dveh prej pojedli kaj takega, kar bi lahko vplivalo na akne. Nekateri prehranski strokovnjaki priporočajo menjavo mleka in mlečnih izdelkov za rastlinske nadomestke, jaz pa običajno strankam predlagam, da naj poskusijo vsaj nekaj tednov zdržati brez določenih živil - to je najboljši test, da ugotovite, če je katero od živil odgovorno za nastajanje aken. Tri tedne brez mleka ne bi smelo biti tako hudo, če se nič ne spremeni, potem mleko verjetno ni odgovorno. Tako lahko rotirate vsa živila, ki so na nekaterih seznamih možnih dražilcev - svinjina, salame in procesirane mesnine, pšenica in bela moka, sladkor in sladice. Tudi koža je odraz splošnega stanja telesa, tako da velja: osnova naj bo zdrava prehrana, antioksidanti, vlaknine, zadostna količina beljakovin in zadosten vnos vode. Ena pica na dan gotovo ne odžene mozoljev stran, čokolada pa tudi ne.
ZDRAVILA in PREHRANSKI DODATKI: Kot na stanje kože lahko vpliva prehrana, tako lahko vplivajo tudi določena zdravila in prehranski dodatki. Če se vam zdi, da nastanek aken sovpada z začetkom jemanja kakšnih dodatkov ali zdravil, to verjetno drži. Za zdravila se pogovorite z lečečim zdravnikom (če koristi odtehtajo tveganja (akne) oziroma če lahko predpiše drugo vrsto zdravil). Pri prehranskih dodatkih pa verjetno ne bo druge možnosti, kot da jih opustite. Pri dodatkih med najpogostejšimi najdeš biotin in določene vrste kolagena.
KAJENJE in SONČENJE: Dermatologi opažajo, da se akne pogosteje pojavljajo pri odraslih, ki kadijo oziroma se sončijo. Koža teh dveh skupin ljudi je namreč bolj nagnjena h komedonom, saj so njihova dermalna tkiva za prožnost (elastin) poškodovana in je verjetnost mašenja foliklov večja, večje pa je tudi nastajanje sebuma, ker se koža poskuša zaščititi pred zunanjimi vplivi. Kaditi boste morali prenehati sami, za UV zaščito pa je res enostavno poskrbeti.
POŠKODBE KOŽE: Če ste že nekaj časa z menoj, veste, da ves čas pravim, da je treba kožo negovati, ne mučiti. Dermatologi opozarjajo, da se lahko akne pojavijo ali poslabšajo tudi zaradi nepravilne nege oziroma napačne izbire izdelkov. Pri tem imajo v mislih predvsem pilinge s trdimi delci, trda mila s popolnoma napačno pH vrednostjo, nanos alkohola, limone, sode, zobne paste in podobnih domačih receptov za hitro odpravljanje aken. Koža (povrhnjica) v dobrem stanju bo bistveno lažje kos tudi aknam.
STRES: Stres vpliva ne samo na hormone, tudi na vse ostale funkcije v telesu. In tako stres vpliva na kožo, potem še hormoni vplivajo na kožo in je to to. Kako pod stresom ste, je brez merjenja stresnega hormona praktično nemogoče vedeti - marsikomu se zdi, da sploh ni v posebnem stresu, a se telo ne strinja. Čeprav se je včasih nemogoče izogniti stresorjem, lahko vsaj malo uravnavate hormonsko ravnovesje z nekaj gibanja (za izločanje endorfinov) in zadostno količino spanja.
Napišite svoje mnenje: