Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Bakrovi peptidi v negi kože

Peptidi so na splošno v zadnjih letih osvojili kozmetično industrijo, v zadnjih letih pa veliko slišimo tudi o bakrovih peptidih. Peptide na splošno delimo v različne skupine, med katerimi bakrovi peptidi sodijo med tako imenovane nosilne peptide, več o njih pa v prispevku!

Bakrovi

Peptidi so kratkoverižne aminokisline, gradniki beljakovin. Pri negi kože delujejo kot vmesnik, ki pošilja signale koži, da naj opravi določeno fukcijo - na primer zaceli poškodbo ali ustvari več kolagena, zato so bistven del zdrave, mladostne kože. Konkretno bakrove peptide je v 1970-ih prvi odkril biokemik dr. Loren Pickart, ki jih je prvotno raziskoval zaradi potencialnega spodbujanja obnove tkiv in celjenja drobnih ranic. Z mnogimi raziskavami, ki so se ukvarjale z delovanjem bakrovih peptidov, se je že do nekje 1990-ih izkazalo, da lahko bakrovi peptidi stimulirajo nastajanje kolagena v koži, da lahko spodbujajo prožnost in zmanjšujejo opaznost znakov staranja. Posledično so seveda bakrovi peptidi postali izredno priljubljeni predvsem pri damah v zrelih letih, ki bi rade mladostnost svoje kože vsaj malce podaljšale.

Priporočamo:

Kako lahko razdelimo peptide v skupine?

  • Peptide lahko ločimo glede na njihovo primarno delovanje, na primer nastajanje kolagena, sproščanje mišic ali izboljšanje splošne stopnje navlaženosti kože.
  • Glede na strukturo lahko peptide ločimo na oligopeptide, ki imajo manj kot deset kratkoverižnih aminokislin; polipeptide, ki imajo več kot deset verig aminokislin, ter peptidne komplekse, ki so kombinacije z drugimi molekulami (npr. bakrovimi ioni, ki nam dajejo bakrove peptide).
  • Peptide lahko ločimo tudi glede na vir - sintetične, ki jih pridobivamo v laboratoriju (npr. kompleks argireline), in naravne peptide, ki jih pridobivamo iz rastlin ali morskih organizmov.
  • Lahko pa jih ločimo tudi glede na izzive, ki jih v negi kože naslavljajo - na primer anti-aging peptide, peptide za pomoč proti aknam ali peptide za pomoč povrhnjici.

Priporočamo:

Katere vrste peptidov poznamo v negi kože?

  • Signalni peptidi stimulirajo nastajanje beljakovin (kolagena, elastina) in drugih gradnikov kožne matrice, uporabljamo jih primarno za anti-aging nego, izboljšanje čvrstosti in zmanjševanje gubic. Med signalnimi peptidi so najpogostejši pentapeptidi, na primer kompleks Matrixyl).
  • Nosilni peptidi so tisti, ki določen element (na primer baker) prenesejo v kožo, kjer lahko ta element spodbudi delovanje encimov ali pospeši celjenje. Super primer so ravno bakrovi peptidi, ki spodbujajo celjenje mikropoškodb, nastajanje kolagena in splošno pomlajevanje kože.
  • Poznamo tako imenovane encimske inhibitorje oziroma peptide, ki zavirajo nastajanje encimov, ki razkrajajo kolagenska in elastinska vlakna v koži, saj to razkrajanje vodi v izgubo prožnosti in čvrstosti. Med tovrstnimi peptidi najdemo recimo trifluoroacetil tripeptide-2, ki nam torej lahko pomaga ohranjati kožo čvrstejšo in prožnejšo.
  • Nevrotransmiterski inhibitorji pa so peptidi, ki naj bi imeli podobno delovanje kot botoks - naj bi zmanjševali mišično dejavnost, tako pa zmanjšali opaznost in tudi globino mimičnih gubic. Najpogosteje je med tovrstnimi peptidi omenjen kompleks argirelin, ki se odlično obnese proti gubicam okoli oči in ustnic.

Priporočamo:

Kako bakrovi peptidi delujejo na koži?

Bakrovi peptidi se tudi naravno pojavljajo v našem telesu kot kompleks bakrovih ionov in peptidov, ki so kratkoverižne aminokisline in igrajo ključno vlogo pri obnovi kože:

  • pomagajo stimulirati nastajanje kolagena in elastina, saj je baker bistvena kompomenta za delovanje encimov (npr. lisil oskidaze), ki pomagajo medsebojno povezato kolagenska in elastinska vlakna, tako pa koži vračajo čvrstost in prožnost
  • spodbujajo celjenje tako, da spodbudijo nastajanje glikozaminoglikanov (npr. hialuronske kisline), ki vlažijo in podpirajo strukturo kože
  • delujejo kot antioksidanti tako, da nevtralizirajo proste radikale, zmanjšajo oksidativni stres, ki vodi k prezgodnjem staranju kože
  • pomirjajo vnetja, zato so odlični pomočniki tudi pri negi aknaste in problematične kože

Priporočamo:

Kako uporabljati bakrove peptide?

  • Za optimalne rezultate naj bodo bakrovi peptidi del klasične rutine, saj ne bodo nadomestili npr. retinoidov, UV zaščite in dobrega starega vlaženja. Uporabniki na splošno bakrove peptide odlično prenašajo, večina izdelkov z njimi pa je zasnovanih tako, da jih lahko uporabljamo zjutraj ali zvečer.
  • Lahko se nam zgodi, da bo koža ob redni uporabi bakrovih peptidov malce bolj suha kot običajno (kar je recimo posledica tudi uporabe retinoidov), zato bo kakovostno in zadostno vlaženje še vedno vaša najboljša osnova. Prav tako nikakor ne pozabite vsak dan v letu uporabljati UV zaščite, ki bo odlično podprla anti-aging rezultate bakrovih peptidov.
  • Tudi z uvajanjem bakrovih peptidov je pametno začeti počasi - ne priporočam, da jih kar od prvega dne naprej uporabljate vsako jutro in vsak večer, saj lahko le s postopnim uvajanjem opazujete, kako nanje reagira vaša koža.
  • Pred nanosom izdelka z bakrovimi peptidi lahko uporabite nevtralne vlažilne izdelke (tonike, serume), močnejše, bolj koncentrirane izdelke uporabite neposredno na čisto kožo, vsekakor pa bogatejše kremice in UV zaščito nanesite, ko se izdelek z bakrovimi peptidi res dobro vpije.
  • Da bi od svojega izdelka z bakrovimi peptidi dobili karseda veliko koristi, bakrovih peptidov ne uporabljajte v isti rutini kot retinoide, eksfoliativne kisline in vitamin C (sploh v obliki askorbinske kisline). Nič ne bo narobe, če zjutraj uporabite bakrove peptide, zvečer pa retinoide :) Prav tako lahko en dan uporabite zjutraj vitamin C in naslednji dan bakrove peptide, ali pa en večer retinoide in naslednji večer bakrove peptide.
  • Redna uporaba v nekaj tednih postopno, počasi, a zanesljivo izboljša teksturo kože in pomaga izenačevati ten, zato en obupajte, če v prvem tednu ne boste opazili večjih sprememb. Tako kot retinoidi so tudi bakrovi peptidi bolj maraton kot šprint.

Priporočamo:

Kako kombinirati bakrove peptide z drugimi aktivnimi učinkovinami?

Če sem zgoraj naštela aktive, s katerimi bakrovih peptidov raje ne uporabljajte, poglejmo, s katerimi učinkovinami pa se dobro kombinirajo.

  • Odlično se obnesejo v kombinacijah s hialuronsko kislino, saj ta saharid podpre delovanje bakrovih peptidov tako, da v kožo dostavi vodo, ki je bistvena za regeneracijo kože, kar pomaga tudi pri delovanju bakrovih peptidov.
  • Niacinamid kožo pomirja in hkrati odlično sinergično deluje z bakrovimi peptidi, saj skupaj zmanjšajo opaznost rdečice in izboljšajo splošno teksturo (površino) kože.
  • Vrhunska kombinacija pa je vsekakor s ceramidi, saj ti lipidi krepijo povrhnjico kože in tako podprejo bakrove peptide pri obnovi utrujene kože.

Priporočamo:

Na kratko o bakrovih peptidih:

Bakrovi peptidi sodijo v negi kože prav nekam v sam vrh, kjer običajno najdemo "samo" retinoide. Res niso tako močni kot retinoidi, so pa odličen dodatek le tem in vsem ostalim naporom za doseganje mladostnejše, sijoče in močne kože. Retinoidov v višji koncentraciji med nosečnostjo in dojenjem načeloma ne uporabljamo, pri bakrovih (in ostalih) peptidih pa teh zadržkov ni. Pomagajo spodbujati obnovo, nudijo antioksidativno zaščito, pomagajo manjšati opaznost gubic in pigmentacij, zato se jih vsekakor splača pokombinirati z ostalimi odličnimi učinkovinami, ki so dandanes na voljo za nego kože.

Odlično se obnesejo pri zreli koži, super rezultate pa izkazujejo tudi kot pomočniki pri aknasti koži, saj pomagajo spodbujati celjenje, krepijo kožo in ji vračajo sijaj. Nikoli pa ne pozabite, da niso vse sestavine za čisto vse uporabnike: tudi pri bakrovih peptidih se lahko zgodi, da jih vaša koža ne bo dobro prenašala, zato naredite test občutljivosti na podlahti in bakrove peptide uvajate počasi in postopoma!

Priporočamo:

Delite prebrano objavo:

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar