Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Kaj so eksosomi in kako delujejo?

Lahko rečemo, da so eksosomi končno nekaj novega med sestavinami v negi kože. Kaj pa sploh so eksosomi in kako delujejo? Kakšno delovanje izkazujejo eksosomi, kako jih pridobivamo?

Kaj

Kot pri vsaki sestavini, ki se v negi kože pojavi "na novo", je tudi pri eksosomih treba vedeti, da na konkretne rezultate raziskav še čakamo. Pri recimo retinoidih imamo na voljo že toliko kliničnih študij, da svoje anti-aging trditve z lahkoto podpremo, saj retinoide (pa tudi vitamin C recimo) in njihovo delovanje preučujemo že desetletja, eksosomi pa so se v negi kože pojavili šele nedavno.

Eksosome je skupina znanstvenikov prvič odkrila l. 1983, ko so raziskovali zorenje mladih rdečih krvničk, kot eksosome pa so jih poimenovali l. 1987. Gre za izvencelične vezikle, ki jih laično lahko opišemo kot transportna sredstva, ki jih izločajo celice v izvencelični prostor. Sprva so predvidevali, da gre zgolj za izločke, izkazalo pa se je, da gre za kompleksen sistem medceličnega mehanizma komunikacije oziroma izmenjave. Na kratko: kaže, da gre za prevoznike funkcionalnih snovi od ene celice k drugi, tako pa imajo eksosomi ogromen vpliv na več bioloških procesov. Eksosomi so nanodelci velikosti 30 do 100 nm, ki jih izločajo tudi vsi tipi človeških celic. Med snovi, ki jih eksosomi prenašajo med celicami, so odkrili tudi beljakovine (npr. citokine in rastne faktorje) in lipide. Da bi lahko te snovi v drugi celici delovale, morajo površinski receptorji obdarovane celice eksosome prepoznati.

Priporočamo:

V same mehanizme delovanja eksosomov se več kot toliko ne bi spuščala, vesela bom že, če razumemo, da gre pri eksosomih za neke vrste prevoznikov, na katere lahko "obesimo" druge sestavine, da jih uspešneje prenesemo v celice. Na ta način so se eksosomi namreč tudi začeli pojavljati v negi kože - kot transportna sredstva za snovi, katerih učinkovitost pa je dokazana s kliničnimi študijami v zadnjih desetletjih.

Eksosome, ki jih najdemo v nekaterih ameriških izdelkih, pridobivajo iz matičnih celic kostnega mozga, medtem ko v Evropski uniji eksosomi človeškega porekla niso dovoljeni. Ker pa eksosome izločajo tudi rastlinske celice, imamo v EU kot sestavino za nego kože na voljo torej samo rastlinske eksosome. Glavna razlika med rastlinskimi in živalskimi eksosomi je, da so rastlinski eksosomi primarno sestavljeni iz fosfolipidov, živalski pa iz holesterola in sfingomielina.

Nekaj malega raziskav rastlinskih eksosomov že imamo. Prvi izvlečki teh raziskav kažejo, da odlično podpirajo in spodbujajo celjenje, seveda pa je njihova učinkovitost odvisna od sestavin, ki jih nanje vežemo. Tako lahko dobimo učinkovito pomoč za anti-aging, spodbujanje celjenja kože po izbruhih aken in mozoljev, pomoč pri pigmentacijah, pri suhi in občutljivi koži ... Še posebej dobro naj bi se eksosomi obnesli pri zaviranju nastajanja pigmentacij, pri spodbujanju sinteze kolagena v koži in pri pospeševanju procesa celjenja (krajšanje časa vnetja in hitrejši prehod iz te faze v fazo obnove).

Priporočamo:

Nedvomno bomo o eksosomih še slišali, saj se konkretne klinične študije šele začenjajo, EC (evropska komisija za varnost kozmetičnih izdelkov) pa je rastlinske eksosome označila kot varne za uporabo, tako lahko njihovo učinkovitost preizkusimo tudi sami!

Delite prebrano objavo:

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar