Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom.
Pozimi trgajo nogavice in v kakšnih trših čevljih prinašajo neverjetno neudobje. Vsekakor pa nasilno piljenje in obisk kozmetičnega salona ni vse, kar lahko naredite za lepša, mehkejša stopalca! Verjetno nihče ne pričakuje, da bo nosil čevlje leta in leta, pa se jim ne bodo poznali znaki uporabe :) Enako je z nogami: Noge so naše najboljše prijateljice in nas ves čas potrpežljivo prenašajo naokoli. Čevlje po določenem času zamenjamo, noge pa imamo ves čas iste, kajne ... Vse premikanje in vsak korak pa tudi na stopalih pusti neke posledice.
Strokovno zadebeljeni, suhi, trdi koži na petah pravimo kalus, glavni vzrok pa je neprestan pritisk. To pomeni, da se tokom življenja slej kot prej s tem izzivom sreča vsak, ki se premika. To pa pomeni tudi, da se bodo pohodniki, tekači in tisti, ki so veliko na nogah, še bolj srečevali s tem.
Vsekakor je dobro premisliti tudi o dodatnih faktorjih, ki vplivajo na suho, trdo, popokano kožo na petah:
Zgoraj navedeni vplivi namreč ne omogočajo enakomernega pritiska na podplate, zato bolj obremenjeni deli še prej otrdijo.
Na tem mestu omenim samo še otiščance, ki pa so običajno manjše, okrogle otrdline z osrednjim temnejšim delom, zaradi katerega jim pravimo tudi kurja očesa. Razlika med običajnim kalusom in otiščancem je običajno v bolečini - kurja očesa so vedno bolj boleča, če jih ne uredimo. Kurja očesa so najpogostejša na blazinici med prstancem in mezincem, v največji meri pa so posledica neprimerne, neudobne obutve, ki povzroča neprestano trenje. Če opazite tovrstno otrdlino na svojih podplatih, iskreno priporočam, da zamenjate obutev in si omislite obliže za otiščance, ki jih dobite v lekarnah ali specializiranih trgovinah. Če vam po nekaj tednih obliži ne pomagajo, se obrnite na kak vrhunski salon za medicinsko pedikuro.
Otrdline na podplatih so najpogostejše prav na petah, kjer se nabira in nabira suha, trda koža, ki pa pravzaprav ni več koža, ampak so odmrle kožne celice. Takih kožnih celic telo ne napaja več z vodo, hranili in kisikom, zato gre za izrazito suhe delce, ki zaradi pomanjkanja vlage izgubijo prožnost. In če želimo stopala premikati, mora biti koža prožna. Če ni prožna, bo pač nekje počila pod pritiskom.
Zanimivo je, da se večina s trdimi petami kaj hitro loti piljenja, kjer hitro pride do poškodb še zdrave, mlade kože spodaj. Še hujše pa je, da prekomerno piljenje v veliko primerih privede do še hitrejšega nabiranja kalusa, zato v tem članku nekaj nasvetov in trikov za mehka stopala od poletja do poletja!
Kako ustrezno poskrbeti za kožo podplatov in trde pete?
Nujno moram najprej napisati, da boste veliko več kot s stalnim piljenjem naredili s stalnim vlaženjem. Če bi redno, vsak dan na pete nanesli kakšno dobro kremo za noge (še posebej kakšno z ureo in drugimi mehčalnimi sestavinami), piljenje načeloma sploh ne bi bilo potrebno. In pri tem se večini zatakne - če obraz še nekako umijemo in nanj nanesemo ustrezne negovalne izdelke, na nogice hitro pozabimo :)
Spodaj sem zapisala ideje za dve različni poti do mehkih stopal.
Domača nega stopal s sadnimi kislinami:
Varnejše odstranjevanje kalusa s pilo:
Večkrat opozarjam, da poskusimo biti do svoje kože nežnejši in prijaznejši. Pri negi obraza vas že nekaj let spodbujam, da se odpoveste pilingom s trdimi delci in grobim brisačam, pri negi kože stopal in pet pa ni nič drugače. Piljenje je res hitra in učinkovita rešitev, saj v kakšnih pol urice pridete do mehkih in gladkih nog, a če pri tem poškodujete mlado kožo pod kalusom, niste naredili nič. No, poleg tega, da sama menim, da je proces čisto preveč naporen :)
Napišite svoje mnenje: