Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom.
Pomembno je spremljati spremembe na koži, sploh nenadne, take, ki se hitro širijo, spreminjajo obliko ali barvo. Problem javnega zdravstvenega sistema so lahko zelo oddaljeni roki za pregled, tako da se v primeru nepravilnosti čimprej oglasite pri specialistu - dermatologu. Samoplačniško nujen pregled, do katerega lahko pridete v nekaj dneh, stane 80 € do 100 €.
Pigmentacije, pigmentne madeže oziroma pigmentne grozde (melaninske sklope) ločimo na štiri osnovne tipe:
1. pege so najpogostejši tip pigmentacij, so dedne oziroma posledica genetike, največkrat jih imajo naravni rdečelasci, ki imajo precej svetlo polt. Pojavijo se nekje med 2. in 3. letom starosti, ob izpostavljanju soncu so bolj opazne, pozimi pa lahko zbledijo. Lahko rečemo, da nas opozarjajo na poškodbe zaradi UV žarkov, saj je treba tako svetlo polt še bolj ščititi pred UV žarki. Genske pege niso kožna težava in jih zato ne rešujemo, samo ščitimo pred UV žarki.
2. lentigini - sončne pege - starostne pege: Lentiginom rečemo tudi starostne ali sončne pege / lise, saj gre za akumulacijo melanina, ki je posledica izpostavljanja UV žarkom. Lentigini so spremembe, ki jih je nujno spremljati, saj se lahko potencialno razvijejo v melanom. Visoka UV zaščita je tudi pri teh bistvenega pomena. Ni vsaka sprememba na koži razlog za skrb, nekatere spremembe pa vsekakor so. Če imate v družini primer raka, bodite na spremembe na koži pozornejši. Določene spremembe, ki se začnejo kot pigmentacije (nabiranje melanina na manjši površini kože, ki je vedno bolj temna), se lahko razvijejo v melanom. V prvi fazi torej nastane lentigin (lentigo), ki je lahko maligen (nevaren) ali benigen (neškodljiv). Pri kožnih spremembah, ki se odvijajo prehitro, čimprej pokličite svojega osebnega zdravnika, da vam napiše nujno napotnico za dermatologa, lahko pa se samoplačniško naročite v kakšno dermatološko ambulanto. Ker že en mesec lahko bistveno vpliva na velikost kožne spremembe, ne oklevajte.
3. melazma: Najpogosteje imamo za pigmentacije in pigmentne madeže melazmo (tudi kloazmo): rjavi madeži, po domače fleki, ki jih lahko opazimo na obrazu in drugod po telesu. Povzroča jih prekomerno nastajanje melanina - tistega barvila, ki naši koži daje ten, nastajanje melazme pa je do neke mere povezano z UV žarki. Prav zaradi celoletne izpostavljenosti UV žarkom največ pigmentacij nastane na obrazu. Pigmentacije tipa melazma in lentigini se večinoma pojavljajo pri ženskah, samo 10 % je zabeleženih pri moških. Nekatere raziskave kažejo, da je okoli 30 % takih sprememb genetsko pogojenih, redko se pojavijo pred puberteto, večinoma pa jih ženske prvič opazijo v rodnem obdobju oziroma najpogosteje po 20. letu.
4. PIH - post-inflamatorne hiperpigmentacije pa so najpogosteje posledice aken, opeklin, draženja, agresivnih kozmetičnih tretmajev ali trenja. Gre za vrsto pigmentacij, pri katerih imamo največ možnosti, da se jih znebimo, vendar je tudi pri PIH visoka UV zaščita bistvenega pomena. Ob PIH je treba najprej odpraviti vzroke (akne, vnetja), šele nato jih začnemo celiti.
Mogoče bo lažje razumeti, ali se jih lahko znebimo, če bomo razumeli, zakaj se pojavijo. Za nastanek pigmentacij obstajajo predpogoji - genetska nagnjenost, spol (v večini ženske) ter fototip. Po nekaterih podatkih so k pigmentacijam bolj nagnjeni temnejši tipi kože (po Fitzpatricku od III in IV naprej). Ob prej omenjenih predispozicijah pa je kar nekaj sprožilcev nastajanja melazme:
Pigmentne celice ali melanociti v bazi epidermisa proizvajajo melanin, ki ga keratinociti nato prenesejo na površino kože. Melanociti pri ljudeh temnejše polti proizvajajo več melanina kot pri svetlopoltih. Dobro je vedeti, da poškodovana koža proizvede še več melanina - konkretno to pomeni, da ga je ob izpostavljanju UV žarkom vedno več. In s tem so pigmentni madeži temnejši, večji in vedno več jih je. Proces melanizacije temne kože je namenjen zaščiti pred sončnimi poškodbami, vendar je stopnja zaščite pri svetlejši polti bistveno nižja - skoraj nična.
Največ, kar lahko naredimo proti spremembam na koži, je preventiva. Kljub opozarjanju, kako pomembna je UV zaščita, še vedno bistveno premalo ljudi redno, vsak dan v letu in v zadostni meri uporablja UV zaščito. Če se želite resno boriti proti pigmentacijam, začnite pri UV zaščiti in pri tem ne mislim, da se zjutraj na tanko namažete s SPF 20 ali celo samo s kakšno BB kremico, ki naj bi imela zaščitni faktor 15 - to je popolnoma in absolutno premalo. Poiščite izdelek, ki ima dobro UVA zaščito, ne samo visoko UVB (SPF) zaščito, saj so UVB žarki tisti, ki vas opečejo, UVA pa tisti, ki povzročajo melaninske - pigmentacijske spremembe na koži. Druga stvar, na katero bodite še posebej pozorni, pa je količinsko zadosten nanos UV zaščite - za obraz in vrat potrebujete za dve dolžini UV kreme.
Dodatno UV zaščito pa predstavljajo še:
Kako ukrepati doma, kako vam lahko pomagajo v dermatološki ordinaciji, preverite TUKAJ!
Napišite svoje mnenje: