Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Podočnjaki in nega kože okoli oči

Ste poskusili že vse kreme proti podočnjakom, pravega rezultata pa ni in ni? Znanje, vztrajnost in dobri izdelki so ključ čudovite kože tudi na področju okoli oči.

Podočnjaki

V tem prispevku vam razkrijemo, kaj podočnjaki so in zakaj se jih je tako težko reševati s kozmetičnimi izdelki, namignili pa vam bomo tudi, s katerimi izdelki se vam splača poskusiti. Ker so podočnjaki del okoli oči, bomo na hitro preverili še druge tegobe, ki vam jih dobra krema za okoli oči lahko pomaga reševati.

Kaj so podočnjaki?

Podočnjaki so po definiciji temneje obarvani kolobarji pod očmi. Ker je koža pod očmi tanjša od kože ostalega obraza, se zabarvanost bolj opazi, če pa je prisotna še zabuhlost, so zaradi načina, kako na ta predel pada svetloba (senca), še bolj opazni. Na daleč so lahko videti kot modrice, ni pa nujno, da so simptom kakšnega zdravstvenega stanja. 

Zabarvanost, ki jo opazimo, je lahko kombinacija temnejšega tkiva in krvnih žilic, ki se opazi zato, ker je koža na tem predelu bistveno tanjša. Seveda so lahko podočnjaki tudi posledica bolj pigmentirane kože pod očmi, zato je pomembno poznati vzroke - več o tem sem zapisala tudi spodaj. V glavnem pa ločujemo podočnjake na tri tipe:

 

  • P - Pigmentacijski podočnjaki: pojavijo se kot pigmentacije in so na površini kože. Tovrstnim podočnjakom je lažje manjšati opaznost kot ostalim. V osnovi so rjavkasti, lahko so kot pegice - pikice, ali pa je pigmentni madež že tako razširjen, da je vse skupaj opaziti kot en sam rjavkast podočnjak.
  • V - vaskularni podočnjaki: To so podočnjaki, ki jih opazimo zaradi tanke kože, temnejšega tkiva in žil pod očmi. Barvna lestvica tega tipa podočnjakov je modrikasta, rožnata ali škrlatna, pogosto pa je prav pri tem tipu prisotna tudi zabuhlost. 
  • S - Strukturalni podočnjaki: Te podočnjake opazimo zaradi vdrte jamice pod očmi oziroma manjšo maščobno maso na tem predelu. Ker na tem področju torej ni maščobne mase, ki bi prekrila obarvanost pod kožo, koža pa je tanka, so podočnjaki bolj opazni. In ker gre za vdrt predel, pogosto tik ob veki nadgrajen še z vrečico, se sence poigrajo z našimi očmi in se podočnjaki še bolj vidijo. 
  • Kombinacija: Večina (po nekaterih podatkih kar 78 %) ima kombinacijo dveh ali treh tipov podočnjakov, zato seveda ni čudno, da se je s podočnjaki tako težko spopadati.

Priporočamo:

ZAKAJ IMAMO PODOČNJAKE?

Dejstvo je, da se podočnjakov težko znebimo oziroma je to skoraj nemogoče. Z njimi se je namreč težko spopadati zato, ker zanje ni samo enega vzroka. Tisti, ki imate podočnjake, ste gotovo že slišali, da se morate samo dobro naspati oziroma piti več vode. Tako enoznačni odgovori običajno prinašajo samo še več slabe volje, saj imajo podočnjake tudi tisti, ki spijo dovolj in spijejo dovolj vode. Kaj so torej razlogi za nastajanje podočnjakov?

  • Genetika: En najmočnejših in najpogostejših vzrokov za nastanek podočnjakov je dednost. Če to vemo, nam je lahko takoj jasno, da se z dobrim spancem in zadostno količino vode proti podočnjakom pač ne moremo boriti. Genetika namreč vpliva na to, kako tanka bo koža okoli naših oči, s tem pa na to, kako opazne bodo temne lise pod našimi očmi.
  • Alergije, ekcemi, anemija, težave s ščitnico: Vsi podočnjaki nimajo medicinskega vzroka, vendar jih nekateri imajo. Če se vam podočnjaki pojavijo naenkrat, so izrazito opazni oziroma kak dan bolj, kak dan manj, je morda čas za kakšno preiskavo pri zdravniku. Če imate podočnjake od mladosti, je večja verjetnost, da ste jih enostavno podedovali. Če pa jih nikoli niste imeli, sedaj pa vam naenkrat noben puder in korektor ne pomagata, se obrnite po pomoč na svojega zdravnika. 
  • Kajenje, alkohol, preveč soli: Tole troje na nič ne vpliva dobro, tako pa tudi lahko poslabša vaše podočnjake. Dobra novica je, da so to tri stvari, ki jih pravzaprat najlažje nadzorujete. Če kak dan zaužijete preveč alkohola ali soli, poskusite naslednji dan popiti več vode, običajno po nekaj dneh simptomi izginejo.
  • Stres in staranje: Stres negativno vpliva na splošno stanje vaše kože, tako pa vpliva tudi na opaznost podočnjakov. S staranjem koža pod očmi izgublja kolagen, se začne povešati in je še tanjša, zato je velika verjetnost, da bodo podočnjaki z leti še bolj očitni. 
  • Življenjski slog - pomanjkanje spanja in pomanjkanje vode oziroma dehidracija: Da, tudi to lahko pripelje do podočnjakov ali še bolj opaznih podočnjakov, vendar pa še zdaleč nista edina, kot nekateri poskušajo pokazati. Če se boste dobro naspali in popili dovolj vode, alergijskih ali ščitničnih podočnjakov vseeno ne boste pregnali. 
  • Pigmentacije in nepravilna nega okoli oči: Pomanjkljiva UV zaščita lahko povzroči pigmentacije kjerkoli na koži, tudi pod očmi. Pravzaprav je to predel obraza, ki poleg čela in nosa prestreže največ UV žarkov, zaradi občutljivosti oči pa na tem predelu uporabljamo manj UV zaščite. Tako se seveda lahko razvijejo tudi pigmentacijski podočnjaki. Drugo, kar je nujno omeniti v tem delu, pa je prekomerno drgnenje in tanjšanje že tako tanke kože okoli oči. Ličila in nečistoče s tega predela odstranjujte še bolj nežno in še bolj pazljivo, da kože ne raztegujete in ne poškodujete, saj bodo pigmentacije in s tem podočnjaki še bolj opazni.

IN KAJ LAHKO PROTI PODOČNJAKOM NAREDIMO?

Lahko bi napisala, da najprej preverite, kateri tip podočnjakov imate in katerega od vzrokov definitivno poznate, saj vam bo to vsaj malo pomagalo. Po drugi strani pa so temni kolobarji pod običajno posledica kombinacije različnih vzrokov, zato se jih lotevamo z vseh zornih kotov. 

  • Da uredite svojo spalno higieno in zagotovite telesu zadostne količine vode, vam bo povedal čisto vsak priseben zdravnik. Gre za osnovo dobrega delovanja celotnega telesa, ki vam morda s podočnjaki res sporoča prav to, da na teh dveh področjih nimate vsega urejenega. Izognite se alkoholu, kajenju in zelo slani hrani nekako sodi zraven k splošnemu zdravju. Ko teh nekaj stvari uredite, se lahko posvetite ostalim. 
  • Na genetiko ne morete vplivati, lahko pa vsak trenutek v dnevnu tudi področju okoli oči zagotovite zadostno in primerno UV zaščito. Proti tanjšanju in prezgodnjem staranju kože pod očmi lahko poskrbite torej z UV zaščito in nekaterimi sestavinami v kombinaciji, ustvarjeni prav za okoli oči - izberite dobro kremo za okoli oči, ki jo nanašajte nežno, skrbno in redno. 
  • Če se podočnjaki pojavijo nenadoma, so lahko posledica alergij ali simptom drugih zdravstvenih težav, tako da se obrnite na svojega zdravnika in se težav lotite pri izvoru.

AKTIVNE UČINKOVINE, KI VAM BODO PRAV PRIŠLE ZA NEGO KOŽE OKOLI OČI

Da bi bila krema za okoli oči nujen del nege kože, ne bi sama nikoli napisala, saj se da z ostalimi izdelki tudi okoli oči dobro poskrbeti za kožo. Nasvet pa je drugačen, ko pride do specifičnih potreb bodisi kože okoli oči ali občutljivosti samih oči. Ne, krema za okoli oči ni samo količinsko manjša običajna krema iz linije, ki si jo ogledujete - običajno vsebuje prilagojeno formulacijo prav zato, da ne draži oči, zagotavlja pa vam boljše razultate glede na porabo. Spodaj sem pripravila povezave do štirih izdelkov, ki jih lahko med seboj kombinirate za odlično nego kože okoli oči, rada pa bi vam še napisala, kako vam posamezna sestavina lahko pomaga:

  • Peptidi: Peptidi so gradniki strukturnih beljakovin oziroma kolagena, ki kožo učvrščuje, kar vam bo pomagalo pri tem, da bo področje okoli oči videti mladostnejše. Ker peptidi malenkost vplivajo tudi na pigmentacije, so dobrodošel del nege kože okoli oči, ki je bila prevečkrat izpostavljena soncu. Kremo za okoli oči s peptidi dobite med priporočenimi izdelki pod nazivom Gold Philosophy.
  • Kofein: Kofein je znan vazokonstriktor - zožuje krvne žile. Če so vaši podočnjaki vaskularni, se opazijo zaradi tanke kože in ožilja spodaj, vam bo kofein vsaj začasno pomagal zmanjšati njihovo opaznost. Kofein v kombinaciji z vrhunskim vitaminom C najdete v serumu Next Level Brightening, ki ga lahko uporabite enkrat ali dvakrat na dan. Jaz običajno priporočam tega za večerno uporabo, medtem ko zjutraj uporabite kremo z vitaminom C iz linije C-Active.
  • Vitamin C: Vitamin C lahko v klasičnih oblikah draži tako kožo okoli oči kot oči, zato v primeru, da izberete vitamin C tudi za nego kože okoli oči, izberite kremo, ki bo temu namenjena. Ker vitamin C pomaga dodatno navlažiti kožo in manjša opaznost pigmentnih madežev, je dobrodošel dodatek pri vseh vrstah podočnjakov, pomagal bo delovati kot antioksidant in vas pomagal zaščititi pred prezgodnjim staranjem. V liniji C-Active je vitamin C v obliki, ki je topna v maščobah, zato prodre globlje v kožoin bolje opravi svojo nalogo. 
  • Retinoidi: Ne priporočam, da svoj običajni retinol nanašate na kožo okoli oči, saj lahko zaradi tankosti kože tega predela koža postane usnjasta, s tem pa videti še bolj suha, še bolj skrepana. Retinoidi spodbujajo nastajanje kolagena, zato bodo ob redni uporabi podočnjaki manj opazni, saj bo koža močnejša, gostejša in mladostnejša. Če se že z gubicami, lahko poskusite kombinacijo hialuronske kisline in peptidov tukaj, pa tudi tale osvetljujoča kremica vam zna zelo prav priti. 
  • Arnika: Že nekaj let pa predvsem v ajurvedi ugotavljajo, da arnika lahko pomaga pomirjati podplutbe, spodbuja cirkulacijo in tako pospešuje celjenje modrice in s tem manjša njeno opaznost. Tako se lahko poskusite boriti tudi proti modrikastim podočnjakom prav z arniko. Odzivi na gelček Arnica Plus so popolni ekstremi - nekateri pravijo, da jim izredno pomaga, drugi pravijo, da niso opazili nobenega učinka, mi pa vse to lahko povežemo prav z zgoraj navedenimi tipi podočnjakov - arnika ne vpliva na pigmentacije, lahko pa vpliva na modrikaste podočnjake :) 
  • Korektor: Če vas podočnjaki vsako jutro spravljajo v slabo voljo, vam na pomoč priskoči dober, dovolj prekriven korektor v pravem odtenku (en odtenek svetlejši od polti okoli oči). Če ne želite podočnjakov izpostavljati, ne uporabljajte senčil z bleščicami, vizažisti pa pravijo, da se držite raje toploh rjavkastih tenov in se izognite sivkastim in modrim, ki še malce poudarijo sivino in modrino vaskularnih podočnjakov. Vizažisti se pri podočnjakih izognejo tudi suhim pudrom, zaradi katerih je koža videti še bolj krepasta, najraje pa imajo kremne puder in tekoče korektorje. Izbor tekočih korektorjev in korektorjev v stiku najdete tukaj

Priporočamo:

Jasno je, da je običajna sivkasta, modrikasta zabaravanost kože pod očmi pregloboko, da bi nanjo lahko močneje vplivali samo s kremo za okoli oči. Vendar pa bo primerno negovana koža kljub podočnjakom videti bolje kot koža, ki je poleg vsega še prehitro zgubana, sivkasta in izredno izsušena. Že samo nanos običajne vlažilne kreme s hialuronsko kislino, glicerinom, ceramidi in podobnimi vlažilnimi sestavinami lahko naredi več, kot si mislite. 

Če se s podočnjaki ne morete sprijazniti, če se kljub redni, vsaj 12-mesečni uporabi dobrih negovalnih izdelkov prav nič ne premakne, se obrnite na kakšno vrhunsko dermatološko kliniko, kjer vam bodo predstavili možnosti kozmetičnih popravkov. Proti pigmentacijam je to laserska terapija, proti vdrtosti in opaznosti modrikastih vaskularnih podočnjakov pa so to (običajno hialuronska) polnila. Vse gotovo ni izgubljeno, v tujini je recimo izrazito popularen tear through filler, določenim pa lahko pomaga tudi dober kirurg.

Seveda pa vam vsem skupaj želim, da se dobro naspite, zdravo jeste in vsak dan popijete dovolj vode!

 

Delite prebrano objavo:

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar