Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Retinoidi - oblike in delovanje

Vsekakor ena najbolj raziskanih in najučinovitejših skupin med vsemi sestavinami, ki jih najdemo v negi kože: z bogato zgodovino tako v kozmetiki kot dermatologiji predstavljajo vrhunec nege za lepšo teksturo kože, manjšanje znakov staranja (gubic in pigmentacij) ter za pomoč pri aknah. Pravzaprav ni res nič čudnega, če jih dandanes najdemo v skorajda neskončnem številu izdelkov.

Retinoidi

Začetki uporabe retinoidov v negi kože segajo v 1960-a, ko je ekipa strokovnjakov pod okriljem dr. Alberta Klingmana raziskovala učinke ene od oblik retinoidov - vitamina A in sicer konkretno retinojske kisline pri pacientih s hudimi oblikami aken. V tistem času je bilo že relativno jasno, da retinojska kislina kot oblika vitamina A igra ključno vlogo pri celični obnovi in splošnem zdravju kože. V začetnih fazah raziskovanja učinka derivatov vitamina A na koži so se pokazali učinki, ki jih raziskovalci ob manjšanju aken niso pričakovali: koža pacientov je postala bolj gladka, gubice in globlje gube so se manj opazile, ten je postal enakomernejši. Nepričakovani učinki so ustvarili odlično podlago za cel segment lepotne industrije, ki jo sedaj označujemo kar kot anti-aging.

Nova odkritja so pokazala, da retinojska kislina spodbuja celično delitev in stimulira nastajanje kolagena v koži, ker bistveno pripomore k prožnosti, teksturi in odpornosti kože, zato so se različne oblike vitamina A znašle v celem spektru izdelkov za nego kože. Sčasoma so se ob retinjski kislini začele razvijati še druge oblike, ki so jih seveda podrobno stestirali, vsekakor pa je njihova prednost pred čisto retinojsko obliko nežnost. Pri nas retinojsko kislino lahko dobimo samo na recept, ostale oblike pa so na voljo tudi v prosti prodaji. Oblike se med seboj razlikujejo v jakosti, učinkovitosti in seveda nežnosti - poglejmo najpogosteje uporabljene.

Priporočamo:

Derivati - oblike vitamina A v negi kože

  • Estri retinola, recimo retinil palmitat in retinil acetat, so najnežnejše oblike retinoidov, ki jih najdemo v izdelkih za nego kože. Njihovo delovanje je sicer blago, a jih zato najdemo v izdelkih za nego občutljive kože in za začetniku v svetu retinoidov. Glede na to, da je retinoide pametno postopno uvajati, so čisto dobra izbira - predvsem za tiste, katerih koža hitro reagira na vse močnejše aktivne učinkovine. Preden postanejo estri retinola aktivni v koži, morajo skozi nekaj stopenj konverzije - najprej se morajo pretvoriti v retinol, nato v retinaldehid in nato šele v retinojsko kislino, ki je na koži lahko aktivna. Na samo delitev celic in sintezo kolagena imajo sicer zelo blago delovanje, vendar so za začetnike vseeno dobra izbira - pri teh oblikah je najmanjša verjetnost draženja, sčasoma pa se prav tako opazijo tudi koristi. Še ena prednost pa je vsekakor stabilnost sestavine kot take - vitamin A je namreč kot sestavina v izdelku lahko precej nestabilen.
  • Retinol je trenutno najširše, najpogosteje uporabljena oblika retinoidov v kozmetičnih izdelkih. Do aktivne učinkovine na koži mora skozi dve konverziji, naprej do retinaldehida in nato do retinojske kisline, ki potem pomaga pri zmanjševanju znakov staranja in pomaga pri aknah. Retinol je torej močnejši od zgoraj omenjenih estrov in ima tudi boljše delovanje, seveda pa s tem lahko pričakujemo nekaj več potencialnega draženja. Kot sestavina ni odlično stabilen, zato potrebuje primerno okolje (ostale sestavine) in seveda primerno shranjevanje. 
  • Retinaldehid ali na kratko retinal pa je samo eno stopnjo pod retinojsko kislino, kar pomeni, da potrebuje na koži samo eno konverzijo, da se pretvori v aktivno učinkovino. Trenutne raziskave kažejo, da je do kože nežnejši od retinola, kljub temu, da je od retinola močnejši in deluje hitreje. Po nekaterih ocenah naj bi bil retinal približno enajstkrat močnejši od retinola, vendar ju ne moremo kar tako pavšalno primerjati, saj se stopnja učinkovitosti vseeno bistveno razlikuje od izdelka do izdelka. Trenutno lahko rečemo, da je med ljubiteljicami nege kože trenutno retinal najpogosteje iskana učinkovina, saj zaznavajo manj draženja kot pri retinolu in to je za kožo seveda vedno dobrodošlo.
  • Retinojska kislina, najmočnejša oblika vitamina A v negi kože, pa je tako močna, da se večina držav odloča za umeščanje v medicinske pripomočke in zdravila. Večina retinojsko kislino pozna kot zdravilo Retin-A in Tretinoin, ki pri nas nista v prosti, temveč ju lahko dobimo samo z receptom. Retinojska kislina ima sicer ogromno koristi, vendar zahteva predvsem v uvodnem obdobju bistveno več previdnosti kot ostale oblike. Retinojska kislina na koži namreč deluje neposredno na receptorje (RARs) v kožnih celicah, ki so odgovorni za rast in delitev celic. Pri tem draženje ni izključeno - najpogosteje opazimo pri uporabnikih luščenje in rdečico, občutljivost kože in suho kožo, ki tvori manj sebuma in je tako pač izsušena. Retinojska kislina je odličen pomočnik pri aknah in znakih staranja, vendar ob uporabi nikoli ne pozabite, da gre za zdravilo, ne za "še eno kremico".

Priporočamo:

Koristi uporabe retinoidov

Retinoidi so znani po izrazito širokem spektru delovanja, poglejmo samo najpogostejše:

  • Odlično se borijo proti znakom staranja, saj spodbujajo proizvodnjo kolagena, posledično pa je koža čvrstejša, gubice manj opazne, tekstura kože na splošno pa je gladkejša in mladostnejša.
  • Retinoidi so odlična pomoč pri pigmentacijah in tenu kože, saj pomagajo osvetljevati posledice UV žarkov tako, da spodbujajo celično obnovo in pomaga odpravljati poškodovane kožne celice.
  • Retinoidi pospešujejo obnovo celic in pomagajo odstranjevati odmrle celice s površine, tako lahko rečemo, da so odlični pomočniki pri obnovi kože, saj bo koža tako videti osvežena in enakomernejša.
  • Ne smemo pa pozabiti primarnega učinka, zaradi katerega retinoide dandanes sploh poznamo: zmanjševanje aken. Ker retinoidi pomirjajo izločanje sebuma in preprečujejo mašenje por ter pospešijo odpravljanje odmrlih celic, so izredno učinkoviti pri zdravljenju in preprečevanju aken.

Priporočamo:

S katerimi sestavinami se retinoidi najbolje dopolnjujejo:

  • Niacinamid pomaga po uporabi retinoidov pomirjati kožo in opaznost rdečice, prav tako pa dodatno prispeva k prožnosti kože, deluje proti gubicam, nečistočam in opaznosti por.
  • Hialuronska kislina v primerni obliki in dobrem izdelku lahko odlično vlaži kožo, kar je ob redni uporabi retinoidov še kako dobrodošlo. Kot je zapisano zgoraj: retinoidi pomirjajo izločanje sebuma, zato je koža lahko bolj suha, hialuronska kislina pa je lahko super dodatek pri vlaženju, preprečevanju dehidracije in draženja.
  • Peptidi delujejo neverjetno sinergično z retinoidi, saj spodbujajo proizvodnjo kolagena in izboljšajo prožnost kože, tako pa dodatno podprejo anti-aging delovanje retinoidov. Pri tem je dobro, da po nanosu retinoidov počakate vsaj 30 minut, da ne nevtralizirajo peptidov - drugače ne vseh, vendar, da vam za to ne bo treba skrbeti, počakajte pri vseh :)
  • Ceramidi pomagajo krepiti povrhnjico, kar je ob uporabi retinoidov še kako dobrodošlo - ko je koža suha, tako ali tako veste, da vam bom najprej predlagala ceramide in ob retinoidih bo koža po vseh verjetnosti pač bolj suha.
  • Čeprav sodijo retinoidi tudi v kategorijo antioksidantov, jih tam ne omenjamo pogosto, a odlično jih lahko podprete prav z ostalimi antioksidanti! Vitamina E in C sta odličen dodatek, saj pomagata dodatno osvetljevati kožo, manjšata opaznost gubic in kožo podpreta pri močnem delovanju retinoidov. Vitamin E ob uporabi z retinoidi ni problematičen, ne priporočam pa nanosa vitamina C v obliki askorbinske kisline neposredno čez retinoide - boljše bo, da počakate 20 do 30 minut in se odločite za vitamin C v kateri od maščobotopnih oblik. Več o vitaminu C in derivatih preberite tukaj.

Priporočamo:

Par splošnih nasvetov za uporabo retinoidov

Izredno pomembno je, da jih uvajate postopno, da jih uporabljate v večerni in ne v jutranji rutini ter da ob uporabi vedno čez dan uporabljate visoko UV zaščito. O uvajanju je tukaj pripravljen podroben članek, saj je dobro vedeti, da so ena najmočnejših sestavin v negi kože. Odlično podprejo vaš boj proti znakom staranja in aknam, a prav zaradi svoje jakosti zahtevajo bistveno večjo previdnost, kot na primer kakšna neaktivna učinkovina. Cilj pri uporabi retinoidov naj bo vedno rezultat brez draženja - nekateri so sicer veseli in skorajda ponosno, ko se jim koža olušči, a to vsekakor ni ne potrebno ne najboljše, kar lahko za svojo kožo naredite.

Prav tako pa ne računajte, da bodo učinki uporabe retinoidov opazni že po nekaj dneh - povprečno uporabniki zaznajo prve rezultate po nekaj mesecih, ob redni uporabi skozi daljše časovno obdobje pa je lepša koža skorajda zagotovljena.

Priporočamo:

Delite prebrano objavo:

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar