Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom.
Vzrokov je več, tudi načinov pomirjanja simptomov je več, zato poglejmo, kako si lahko pomagate po tem, ko ste diagnozo rozaceje že potrdili. S tem seveda namigujem na to, da se za diagnozo najprej obrnite na svojega zdravnika oziroma dermatologa, saj rdečica ni simptom samo rozaceje, temveč je lahko posledica različnih težav. Več o rdečici kot fiziološkem znaku na koži sem zapisala TUKAJ.
Z rozacejo se lahko sreča praktično kdorkoli, vseeno pa je pogostejša pri odraslih ženskah (srednjih let) svetlejše polti, ki so nagnjene k zardevanju zaradi psiholoških dražljajev - saj veste, ko je nekomu nerodno, ko nas ogovori simpatija, ko se znajdemo v neprijetni situaciji, zaradi katerih naša lička zažarijo :)
Rozaceja je zdravstveno stanje in ima biološke vzroke, kar pomeni, da ne gre za kozmetični problem, ki bi ga diagnosticitali in se ga na pamet lotevali sami. Tisto, česar ne vidimo pod kožo, so vnetja in vaskularna reaktivnost, ki povzroča eritem (rdečico) in papulopustule (papule so manj kot 5 mm široke rdeče pikice, iz njih pa se lahko, če se napolnijo z gnojem, razvijejo pustule - gnojne pikice). Jasno je, da nam rozaceja kvari samozavest, vendar se moramo zavedati, da gre za veliko več kot psihološki ali kozmetični problem: ob nepravilni negi se stanje lahko poslabšuje do te mere, da bo tudi simptome težko nadzirati.
Zdravila za rozacejo kot tako nimamo na voljo, lahko pa z razumevanjem same bolezni nadziramo simptome njenih izbruhov. Faktorji, ki sprožajo rozacejo, povzročajo razširjanje žilic na koži obraza, zaradi česar je rdečica opazna tudi na ven. Teorije, da rozacejo povzročajo bakterije na koži ali v prebavilih, z raziskavami niso uspeli dokazati, čeprav so se v nekaterih primerih antibiotiki izkazali kot uspešni pri zdravljenju, vendar je to verjetno bolj posledica njihovega protivnetnega delovanja. Rozaceja ni nalezljiva, je pa pogosto dedna, kar pomeni, da jo ima običajno več generacij iste družine.
Med simptome, ki rozacejo odkrivajo, štejemo:
Kdaj je obisk zdravnika nujen?
Zgoraj navedeni simptomi rozaceje so zadosten razlog, da se ob ponavljajoči ali nenadni rdečici, ki pa ne mine in ne mine, odpravite k zdravniku! Kot sem zapisala zgoraj: nezdravljena in nepravilno obravnavana rozaceja, ki je že sama po sebi kronična bolezen, lahko stanje vaše kože poslabša do te mere, da boste simptome še težje nadzirali.
In ko dobite diagnozo?
Strokovnjaki priporočajo, da se za nego kože z rozacejo spogledujete z izdelki, ki vsebujejo azelaično kislino in podobne protivnetne sestavine, hkrati pa koži zagotovite veliko pomirjujočih in vlažilnih sestavin - super so recimo nevtralni vlažilni glicerin, pomirjujoča in vlažilna alantoin in pantenol, dodatno vlaženje lahko zagotavljajo izvlečki centele asiatike in aloe vere. Svojo nego zaokrožite tako, da boste čez dan vedno uporabljali UV zaščito.
Zdravila, ki bi trajno odpravila rozacejo, ne obstajajo, prav tako pa so vzroki za nastanek precej neznani - strokovnjaki med možnostmi navajajo prekomerno aktiven imunski sistem, genetiko in okoljske vplive oziroma kombinacijo vseh treh. Nam je pa jasno, kaj lahko vzbudi oziroma sproža izbruhe rozaceje:
K rozaceji so torej bolj nagnjene ženske po 30. letu starosti, še večjo verjetnost za razvoj rozaceje pa imate, če vas na soncu hitro opeče, če kadite ali imajo vaše starejše sorodnice (mame, tete, babice) prav tako težave z rozacejo.
Rozaceja naj torej ne ostane spregledano obolenje kože, saj vsak ponoven izbruh lahko pomeni dodatno občutljivost in spremembe na koži, ki jih bo kasneje še težje zdraviti. Če danes ne naredite čisto nič drugega v smeri za zdravljenje simptomov, vsaj dobro razmislite, kateri so tisti faktorji, ki povzročajo izbruhe rozaceje na vaši koži in se jim začnite izogibati. Ne glede na to, ali se bo zdravnik odločil, da vam predpiše zdravila ali ne, lahko ob postavljeni diagnozi skupaj poiščemo primerne podporne, vlažilne in pomirjujoče izdelke.
In še zadnji, a najpomembnejši nasvet, ki si ga morate zapomniti: Pri rozaceji naj bo UV zaščita resnično vaša najboljša prijateljica. UV žarki že tako razburjeno rozacejasto kožo še bolj razburijo, zato kakšno sončenje sploh ne pride v poštev, izogibajte se jim, kolikor je to le mogoče, od jutranjega vzhoda sonca pa do zahoda naj bo vaša zaščita vedno obnovljena, zunaj pa ne pozabite niti na klobučke in kapice. Pozimi proti mrazu, vetru in vlagi kožo še dodatno zaščitite s šali in pokrivali, kožo pa ob prihodu domov postopno navadite na višjo temperaturo.
Napišite svoje mnenje: