Prosimo vas, da med možnostmi izberete način plačila in dostavno službo, ki vam najbolj ustreza. Če ne najdete e-mail potrdila naročila, preverite v promocijah ali neželeni pošti ter ga premaknite v glavni nabiralnik, da boste na tekočem s svojim naročilom. 

Suha koža - resnica

Suha

Tudi sama vem, da ni hujšega od suhe srbeče kože, ki se mi zgodi predvsem pozimi, ni pa nič nenavadnega, če jo imaš celo leto. Suha koža se pojavi na obrazu, velikokrat pa tudi na rokah in nogah, suhost občutimo celo na ustnicah in včasih po hrbtu.

Suha koža – predvsem pozimi?

Pozimi se v nizkih temperaturah kaj hitro zgodi, da je zrak suh ali pa preveč hladno vlažen, našo deželico obiščejo vetrovi, mi pa si v stanovanjih fino ogrevamo, da nas ne zebe, zaradi česar je zrak v stanovanju lahko neizmerno suh. Vse to koži onemogoča običajno tvorjenje lipidov, ki skrbijo za navlaženost naše kože. Kot sem omenila, centralne naprave, kamini, klimatske naprave in vse grelne enote samo še pospešijo proces izgubljanja vlažnosti, zato postane suha koža še bolj suha, hrapava in velikokrat srbeča na dotik. Ah, da ne pozabim – suha koža na nogah je običajno posledica depilacije in najlonk, ki se cel dan drgnejo po povrhnjici. Suha koža ne potrebuje le trenutne vlažnosti, ampak se moramo naučiti, kako vlažnost v koži zadržati, da bi bila naša koža mehka in gladka. Spodaj sem našla nekaj najboljših nasvetov, kako lahko postane suha koža bolj “normalna”, ki jih s pridom izkoriščam tudi sama.

1. Nikoli z vročo vodo!

Voda že tako ali tako od zunaj kožo suši, vroča voda pa jo oropa njene vlažnosti, saj z nje pobere naravno zaščito. Prhaj se na kratko in na hitro, uporabljajte dobre vlažilne gele za prhanje, vedno pa se prhaj z zmerno toplo vodo. Jaz sem si kupila otroški vodni termometer, da sem dobila pravi občutek, kako toplo vodo pravzaprav uporabljam – včasih sem se prhala tudi s 45 stopinjsko vodo, kar je “umor” za lipide. Če ne preneseš zmerno tople vode (med 38 do 40 stopinj), se resnično oprhaj v nekaj minutkah – ne namakaj se v vročih kopelih z mehurčki, saj je to za suho kožo pravo mučenje.

Enako velja za umivanje rok, le da tam poškoduješ še nohte in obnohtno kožico. Vedno uporabljaj zmerno toplo vodo – če koža že čisto malo pordeči ob stiku z vodo, je voda enostavno pretopla.

2. Po prhanju takoj nanesi losjon, po umivanju rok pa kremo za roke

Mislim, da zna koža lepo povedati, da je suha – če čutiš, da je zategnjena in če celo malo “pika”, je čas za vlažilno nego. Po prhanju pa se vedno drži pravila, da se najkasneje v petih minutah po celem telesu namažeš s primerno kremo ali losjonom. Seveda enako velja za umivanje rok – prej, kot koži vrneš zaščito, lažje se bo obnavljala tudi sama, zato naj bo v žepu ali torbici vedno odlična krema za roke.

3. Piling vsaka dva tedna

Morda se ti zdi noro, da bi suha koža potrebovala piling, ampak dejstvo je, da morajo mrtve celice proč, preden lahko koža naredi nove, s čimer bo koža lepa, gladka in sijoča. Najbolj naraven možni piling je žlička rjavega sladkorja ali srednje grobe soli v olivnem olju. Se ti zdi packarija? Poskusi, nad rezultati boš čisto presenečena! Pri meni se izredno suha koža pojavlja na spodnjem delu nog (malo zaradi depilacije, malo zaradi strukture kože, veliko pa zaradi kavbojk in najlonk), včasih sem si zaradi srbečice spraskala noge do krvi, s tem pilingom enkrat na teden se mi to ne dogaja več! Če pa se ti ne da packati, izberi kak predpripravljen piling s soljo ali sladkorjem. Ne pozabi pa, da je treba piling delati tudi na obrazu, vendar tam raje s kislinami AHA ali BHA, saj je koža na obrazu že tako ali tako tanjša.

4. Suh zrak = vlažilec zraka!

Si kdaj opazila, da so starejši ljudje ob morju videti bolje? In kako ti “paše” fin morski zrak? Seveda, vlaga v zraku koži dejansko koristi, zato pri njih suha koža ni tak problem kot na “celini”. Če imaš suh zrak v stanovanju, vseeno vloži nekaj denarja in si kupi vlažilec zraka! Pozimi pomaga že to, da kakšno brisačo posušiš na radiatorju.

Suha koža potrebuje v zraku vsaj 30% vlage, da bi ostala zdrava in lepa. Pozimi imamo v stanovanjih tudi po 10%, zato ne ogrevaj preveč in ne izsušuj, raje odpri okno za 5 minut vsak dan, da pride nekaj vlage v stanovanje. V spalnici pa imej obvezno kako stopinjo manj, saj se bo tudi tvoja koža bolje počutila – hladen zrak bolj vleče nase vlago kot topel.

5. Ne uporablja mil, ki dodatno sušijo kožo.

Včasih smo mislili, da je običajno trdo milo “the best”, ker po njem koža ostane reees čista – squeeky clean, bi rekli Angleži, tako čista, da kar škriplje. A dejstvo je, da večina neprimernih mil izredno suši našo kožo, zato se raje držimo vlažilnih čistilcev obraza, jaz osebno uporabljam kremni gel, ki ne izsušuje kože, a jo vseeno odlično očisti. Enako seveda velja za telo, izogni se močnim gelom za prhanje, saj poberejo vso naravno zaščito s kože.

Ekstra nasvet: če se vseeno ne želiš odpovedati kopelim, izberi tako, ki vsebujejo malo mehurčkov, saj so sestavine za penjenje vsakemu izdelku dodane in so dodatne kemikalije, ki pronicajo skozi kožo, ne delajo pa nič dobrega! Izberi si kaj vlažilnega, nežnega, po možnosti s kakšni prijetno naravno aromo - kokosovo olje, jojobino olje ... Jaz ju obožujem!

6. Razvajaj svoje roke in noge

Podnevi je najbolj izpostavljena suha koža nog in rok, sploh če rečemo, da vsak dan redno uporavljamo zaščito pred soncem in pametno kremo za obraz. Pozimi nikoli ne pozabi doma rokavic – jaz jih nataknem takoj, ko je pod 5 stopinj, vedno pa prej na roke nanesem še kremo za roke! Noge obvezno namaži, predena nanje natakneš rokavice. Naj ti ne bo škoda kupiti kakovostnih škornjev, saj v zimskem času primerno ščitijo nežno kožo. Predlagam ti tudi, da si ponoči izdatno namažeš noge z vlažilno kremo za roke in jih zaviješ v nogavice, saj bodo tako fino vpile kremo čez noč in zbudila se boš s čudovitimi mehkimi stopali. Suha koža enostavno potrebuje veliko nege.

Ekstra nasvet: če te ponoči moti krema, si naredi kratek piling in pred televizijo zdrži vsaj pol ure s kremo v bombažni nogavici. Enako lahko narediš na rokah, potrebuješ le običajne bele bombažne rokavice – privošči svojim nogam in rokam namakanje v odličnih sestavinah.

7. Ne pozabi na ustnice

Čeprav morda ne čutiš, a če imaš suho kožo, imaš verjetno tudi suhe ustnice. Lizanje, hrana, pijača in ličila iz njih naredijo pravo skrpucalo. Veliko izdelkov trdi, da vlažijo in negujejo ustnice, ampak vedeti moraš, da perlice in svetleči delci v lipglosih na tvojih ustnicah izvajajo celodnevni piling, kar jih izsuši in lahko pusti majhne ranice, ki slej ko prej pečejo in se vnamejo. Jaz uporabljam kar balzam, saj sem za npr. Labello slišala, da odpravi povrhnjico ustnic, tako da ne moreš več živeti brez njega – dejansko postaneš odvisen – no, hvala lepa :) 

8. Zaščiti tudi svoj obraz

Če je tvoja čisto totalno absolutno suha koža že tako izmučena, nikoli na veter ali dež ali mraz brez šala! Predlagam ti tudi, da se izogibaš vodi, saj lahko vsebuje minerale (sploh v Sloveniji, kjer imamo res trdo vodo), ki še dodatno sušijo kožo. Verjameš ali ne, kožo se da očistiti tudi brez vode in poznam veliko žensk, ki to tudi počnejo – krema za odstranjevanje ličil in tonik…

9. Razmisli o jemanju kapsul z ribjim oljem …

Se sliši čudno? Znanstveniki dokazujejo, da omega 3 maščobne kisline odlično vplivajo ne le na naše srce in ožilje, temveč tudi na stanje naše kože. Aja, pa nekje sem slišala, da baje pomagajo pri izgubljanju maščobnih oblog okoli pasu, zato sem totalna privrženka! V Allure magazinu so opravili in vitro študijo s prostovoljkami in večina je v šestih tednih opazila izredno izboljšanje kože – pa so jemale le po eno ali dve kapsuli ribjega olja!

 

Delite prebrano objavo:

Napišite svoje mnenje:

Vpišite svoje ime ali nadimek
Vpišite mnenje ali komentar